Election results by Wards

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties Time declared
Ash and New Ash Green Claire Pearsall Conservative
Ash and New Ash Green George Pender Conservative
Ash and New Ash Green Alan Pett Conservative
Brasted, Chevening & Sundridge Anna Firth Conservative
Brasted, Chevening & Sundridge James London Conservative
Brasted, Chevening & Sundridge Robert Piper Conservative
Cowden & Hever Councillor Matthew Dickins Conservative
Crockenhill & Well Hill Rachel Waterton No party description
Dunton Green & Riverhead Councillor Mrs. Kim Bayley Conservative
Dunton Green & Riverhead Councillor Cameron Brown Conservative
Edenbridge North & East James Barnett Conservative
Edenbridge North & East Stuart McGregor Conservative
Edenbridge South & West Alan Layland Conservative
Edenbridge South & West Margot McArthur Conservative
Eynsford Alan Cheeseman Conservative
Farningham, Horton Kirby & South Darenth Brian Carroll Conservative
Farningham, Horton Kirby & South Darenth Philip McGarvey Conservative
Fawkham & West Kingsdown Maxine Fothergill Independent
Fawkham & West Kingsdown Lynda Harrison Conservative
Fawkham & West Kingsdown Faye Parkin Conservative
Halstead, Knockholt & Badgers Mount John Grint Conservative
Halstead, Knockholt & Badgers Mount Gary Williamson Conservative
Hartley & Hodsoll Street Larry Abraham Conservative
Hartley & Hodsoll Street Penny Cole Conservative
Hartley & Hodsoll Street Perry Cole Conservative
Hextable Chrissy Hudson Hextable Independent
Hextable Darren Kitchener Hextable Independent
Kemsing Dee Morris Conservative
Kemsing Simon Reay Conservative
Leigh & Chiddingstone Causeway James Osborne-Jackson Conservative
Otford & Shoreham John Edwards-Winser Conservative
Otford & Shoreham Irene Roy Conservative
Penshurst, Fordcombe & Chiddingstone Councillor Sue Coleman Conservative
Seal & Weald Roddy Hogarth Conservative
Seal & Weald Julia Thornton Conservative
Sevenoaks Eastern Tony Clayton Liberal Democrats
Sevenoaks Eastern Elizabeth Purves Liberal Democrats
Sevenoaks Kippington Andrew Eyre Conservative
Sevenoaks Kippington Avril Hunter Conservative
Sevenoaks Northern Merilyn Canet Liberal Democrats
Sevenoaks Northern Irene Collins Conservative
Sevenoaks Town & St. John's Graham Clack Conservative
Sevenoaks Town & St. John's Peter Fleming Conservative
Sevenoaks Town & St. John's Simon Raikes Conservative
Swanley Christchurch & Swanley Village Laurence Ball Conservative
Swanley Christchurch & Swanley Village Clare Barnes Conservative
Swanley Christchurch & Swanley Village Melissa Foster Conservative
Swanley St. Mary's Lesley Dyball Conservative
Swanley St. Mary's Jackie Griffiths Labour
Swanley White Oak Sarah Andrews Conservative
Swanley White Oak Glynnis Darrington Conservative
Swanley White Oak Paul Darrington Conservative
Westerham & Crockham Hill Diana Esler Conservative
Westerham & Crockham Hill Kevin Maskell Conservative

 

Back to top